remove_red_eye 1168
favorite_border 0
share

بهترین و بدترین زمان برای بدنسازی

عامه ی مردم می گویند که موقع بدنسازی هیچ عذر و بهانه ای قابل قبول نیست و زمانی که شما تمرین بدنسازی را شروع می کنید، اهمیتی ندارد، در هر شرایطی باید بر وزنه زدن خود تمرکز کنید. البته اگر شما ورزش تای چی یا پیلاتس می کنید این قضیه در مورد شما صدق می کند، اما بدنسازان و ورزشکاران حرفه ای باید در مورد زمان انجام تمرینات کمی بیشتر احتیاط  کنند.

تمرین کردن در صبح

صرف نظر از مزایای قدرتی، وزنه زدن می تواند بر روی مفاصل، بافت های هم بند و متصل و بر روی سیستم عصبی شما تاثیر بگذارد. اما تحقیقات نشان می دهد که زمانی که در طول روز بدنسازی می کنید بر روی کیفیت تمرین و سلامت فیزیکی شما تاثیر می گذارد.

در اینجا چندین نقطه برای بررسی وجود دارد :

ستون فقرات شما :

دیسک های واقع در میان مهره ها بخش هایی از استخوانهای مهره های شما را جدا می کنند و نقش هیدرولیکی دارند. این به این معنی است که آنها توانایی جذب مایعات را دارند. معمولا دیسک های شما بیشترین مایعات را هنگامی که خواب هستید جذب می کنند، زیرا ستون فقرات شما مانند زمانی که ایستاده و یا نشسته اید تحت فشار نیروی جاذبه زمین قرار نمی گیرد.

همچنین به این خاطر است که مردم صبح اول وقت قد بلند تر به نظر می رسند. زمان بردن برای تخلیه ی مایع و فشرده سازی مناسب دیسک ها می تواند ستون فقرات را برای عملکرد بهتر آماده کند. اگر در برنامه ی بدنسازی خود تمرینات قدرتی دارید، این حرکت هوشمندانه ای است، مخصوصا اگر به صدمات پشتی حساسیت داشته باشید و یا سابقه ای از آنها داشته باشید. در مورد آن فکر کنید، اگر دیسک ها با مایع بین مفصلی پر شوند، آنها از چرخیدن، خم شدن و بار های محوری سنگین در امان اند. هرچه که این مایع فشار را اضافه می کند و یا بر می دارد می تواند منجر به آسیب دیدگی شود.

سیستم عصبی مرکزی شما :

این فقط زمانی معنی پیدا می‌کند که یک ” نقطه ی شیرین” تمرینی برای فیزیولوژی شما باشد. هنگامی که صبح بیدار می شویم، ممکن است که در اثر خواب شبانه انرژی خوبی داشته باشیم، اما این به این معنا نیست که در بهترین و قدرتمندترین اوج فیزیولوژیکی فوری خودمان هستیم. مخصوصا با توجه به مواردی مانند: تحریک عصبی عضلانی، هوشیاری، زمان واکنش و تجسم و… . همچنین این نکته را هم به این واقعیت اضافه کنید که احتمالا به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت از مواد مغذی محروم شده اید و این دلیل خوبی برای اجتناب و دوری از وزنه زدن و انجام تمرینات بدنسازی در صبح اول وقت است.

اگر شما کسی هستید که به طور مرتب صبح اول وقت تمرین بدنسازی انجام می دهید، ببینید که آیا راهی برای تغییر وجود دارد یا نه؟ به ویژه اگر شما با عملکرد یا پوسیدگی فیزیکی، جراحات و یا هر دو سر و کله می زنید و علت این آسیب ها و مشکلات را نمی دانید!

مهم تر از همه، ریکاوری و خواب شبانه ی شما اولویت اول برای دیدن ادامه ی نتایج خوب بدنسازی است، حتی اگر برنامه ی زمانی شما این اجازه را نمی دهد که زمان تمرین بدنسازی خود را تغییر دهید تا موفقیت و سلامت بهتری کسب کنید. برای ورزشکارانی که حرکات قدرتی بدنسازی خود را در ساعت ۶ صبح و با معده ی خالی انجام می دهند و حس خوبی هم نسبت به آن دارند، سخت است که در برابر تغییر روال و عادت خود بحث کنند.

هرچه باشد شما فریم تمرین یا مرجع و الگوی بدنسازی خاصی ندارید. اما شما ممکن است خودتان را به یک استاندارد بالقوه سوق دهید که بر اساس ناتوانایی ها دارای سقف پایین تر است؛ که این موارد را به طور ناخودآگاه به خودتان داده اید. اگر این قضیه در مورد شما صدق می کند، در صورت امکان یک هفته ارزش جلسات بدنسازی را در یک زمان و وقت دیگر بسنجید و ببینید که چه احساسی می‌ کنید.

اما اگر در تمرینات بدنسازی صبحگاهی گیر کرده باشیم چه ؟

برای آنهایی که نمی توانند برنامه بدنسازی خود را تغییر دهند، بهتر است که از وزنه های سنگین محوری دوری کنند. در حرکات اسکوات پشت و ددلیفت درست نیم ساعت پس از بیدار شدن، تاثیر چندان خوبی مشاهده نمی شود. اگر شما مجبور به تمرین کردن در صبح ها هستید، سخت انجام دادن حرکت هایی که شامل بار نقطه ای هستند (مانند کمربند شانه و پاها) – نه بار مستقیم ستون فقرات، مهره ها و احتمالا سیستم عصبی – کیفیت و بازده تمرینات بدنسازی را بهتر می کند. اما بدنسازان حرفه ای و باتجربه و علاقه مندان به بدنسازی یک راه نجات پیدا کرده اند.

تمرین صبحگاهی ممکن است برای بدنسازان مسئله ی بزرگی نباشد. آنها می توانند بدون استفاده از حرکت های اسکوات پشت سنگین، ددلیفت ها و پرس هالتر های بالای سر سنگین تمرین کنند، زیرا حرکت های جایگزینی بهتری وجود دارند که همان هدف و رشد عضلانی را مستقیما و موثرتر فراهم می کند. علاوه بر این بدنسازان نیاز کمتری برای حرکات بدنسازی خیلی شدید در محدوده ی ۱ تا ۵ تعداد تکرار حرکت دارند. با این حال دستورالعمل ها به این قضیه افزوده می شوند.

بهترین زمان برای تمرین بدنسازی چه زمانی است ؟

جالب است که نتایج بسیاری از تلاش های بی هوازی مربوط به زمان انجام‌ شده در طول روز را ببینید. مانند انفجار کامل فشار دو سرعت ۱۰۰ متر در ۶ صبح در مقایسه با ۱۲ و ۱۱ بعد از ظهر. یک مربی بدنسازی کانادایی می گوید که بیشتر رکورد های جهانی، حدود ساعت ۳ بعد از ظهر ثبت شده اند، اما هیچ تحقیقاتی این قضیه را تایید نمی کند. علاوه بر این چنین تحقیقی باید بر روی ورزشکاران و بدنسازان حرفه ای که به خوبی تمرین داده شده اند و از راه ورزش کردن کسب درآمد می کنند انجام شود. اگرچه بیشتر ما ورزشکاران حرفه ای نیستیم بلکه ورزشکاران تفریحی هستیم. سطح کورتیزول ما باید دائما بررسی شود، چون احتمالا با آسیب های قدیمی یا درد های مزمن دردناک سر و کله می زنیم و هر روز در هفته ی آینده می تواند به یک روز کاری ۱۵ ساعته و یا یک بی خوابی شبانه تبدیل شود.

اما اگر هنوز میخواهیم که بهترین استفاده از تمرینمان را بکنیم، باید یک بررسی واقعی انجام دهیم. چهار یا پنج جلسه بدنسازی که هر هفته در باشگاه بدنسازی سپری می کنیم باید شمارش شود و این خود نیمی از نبرد ماست.

تحقیقات علمی و تجربی دو گزینه ی طلایی را برای یک تمرین بدنسازی خوب نشان می دهند :

– چهار یا پنج ساعت بعد از پیاده روی.
– ۱۱ تا ۱۲ ساعت بعد از بیدار شدن.

این دو گزینه برای بیشتر مردم ممکن است به یک تمرین بدنسازی صبحگاهی دیروقت یا همزمان با ظهر و یا یک جلسه تمرین بدنسازی بعد از وقت کاری تبدیل شود.

ارسال دیدگاه

message
email
person